Nem néztem, csak mesélték, hogy Delhusa Gjonnit egy TV műsorban kiröhögték a vendégei, amiért ő asztali imát mond evés előtt. Tehát nálunk ciki, ha az ember Istenhívő! Ez ma a trend. Ma, 2008 őszén egy TV adó ezt nyíltan felvállalja, hogy azzal, hogy ezt a helyzetet sugározza egy népszerű műsorban, azt kommunikálja a nézők felé, hogy igen, ezzel egyetértünk, hogy nyilvános lealázást érdemel, aki ilyen renitens gyakorlatot követ, mint az asztali ima…
(Alex Gray festménye)
Ez sajnálatos, „dát – ahogy mondani szoktam – evva”. Elmondhatatlanul jó érzés tudni, érezni azt, hogy azért sokan nem a gúnyos röhögés mellett voksolnak, hanem például a televízió kikapcsolása, vagy még inkább: be se kapcsolása mellett.
Bennük bizonyára megmozdult valami az olimpia idején is, amikor felmerült, hogy egy drasztikusan elnyomó rendszert tanúsító országban hogyan lehet egyáltalán a népek egyenlőségét hirdető nemzetközi sportversenyt rendezni?? De sokan talán ekkor értesültek arról a világraszóló igazságtalanságról, ami ott zajlik…s ami ellen – anyagi érdekből – senki nem tesz semmit. A világ tetejét szépen bedarálta a pénzéhség. A Tibetiek tehát nagy árat fizettek azért, hogy mi most már akár eredeti tibeti mesterektől, vagy képzett, megvilágosodott európai jógiktól tanulhatjuk a buddhizmust.
Esetleg még azt itt megjegyzem, hogy miközben pl. nálunk, vagy más országokban a népesség tört része vallásos csupán, sokan ateisták, hitetlenek addig bizony Tibetben a legutóbbi időkig a lakosság 100 %-a volt hívő és tudtommal 90 % fölött volt a buddhisták aránya. A dalai lámát élő Istenként tisztelték és tisztelik a mai napig. Igaz, manapság már gondjuk, hogy a tibeti fiatalok kevéssé érdeklődnek az ősi vallás iránt. Ma, mivel tibeti nyelvet, kultúrát, történelmet már nem taníthatnak az iskolákban, s tilos a vallásgyakorlás is, ez Tibetben nehézkes. A kínaiak elárasztották az országot, arányuk már rég túllépte a helyiekét. Ezért él ma már a tibeti buddhizmus Tibeten kívül.
A Saját Utad.blog.hu eredetileg a hétköznapi szinkronicitások – váratlan egybeesések - megfigyeléséért jött létre, s mint ilyen, nem is csoda, ha épp ide lyukadtunk ki. Nagy lökést adott számomra a Becskei megvilágosodás Sztúpa felavatásakor álélt élményem, a biztos tudat, hogy a világon ma minden erről szól nagyban és kicsiben, a nagyvilágon és egy ilyen kicsi blogoldalon is, amit már egyre többen olvasnak, s melynek egyetlen üzenete a boldog, szabad élet!
Megint egy újabb szinkronicitás
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.